Balistik ve Kalibre

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

balistik ve kalibre - 1Uzak mesafe silah sistemlerinin içinde en çok kullanılan kalibre şüphesiz 7.62x51mm NATO olarak da bilinen kalibre .308 Winchester’dır. Bahsi geçen iki kalibrenin uzunluğu ve kalınlığı aynıdır, tek fark çekirdeğin oturduğu boyunların uzunluğudur. Çok daha gelişmiş balistik emsale sahip kalibreler var olmasına rağmen 50 yıldan fazladır keskin nişancılara en çok hizmet eden kalibre olan .308 Winchester; gün geçtikçe yerini kendinden büyük kalibrelerden bile gelişmiş balistik emsale sahip .300 Winchester Magnum’a kaptıracak gibi duruyor. Dış balistik alanında yapılan çalışmaların hızla gelişmesi mermiler üzerinde de büyük etkiye sahiptir. Daha detaylı hesaplar yapılabilen deney alanlarıyla silah araştırma ve geliştirme endüstrisi gelişerek daha uzak mesafelere atış yapılmasına olanak sağlar. Yine de dünyanın önde gelen keskin nişancı okullarında bile keskin nişancı adayının önce .308 Win kalibre bir silah ile gerekli performansı göstermesi gerekir. Atış mesafesi uzadıkça daha fazla ölçüm ve düzeltme gerektirdiğinden öncelikle bu çaptaki mühimmat kullanılarak uzak mesafelere atışlar yapılır. Çünkü uzak mesafe söz konusu olduğunda hesaba katması gereken değişkenler en çok bu kalibrede belirginleşir ve atıcı ancak bu değişkenlerin tümünü hesaplayarak hedefini vurabilir. Bunların yanında .308 silahlar, namlu ömrü en uzun silahlardır. Balistik emsali çok yüksek olmasa bile durdurucu gücünden dolayı da askeri alanda uzun süredir kullanılıyor. Bu yüzden yeni nesil türevleri 6 serilerinin (6.5 Creedmoor, 6.5 Grendel, 6.5×47 Lapua) başarısına rağmen atıcılar arasında en çok tercih edilen kalibre olması haksız değildir.

balistik ve kalibre - 2Bunun yanında lazer ışınları gibi dümdüz gitmek söz konusuysa .300 Winchester Magnum; G1 balistik emsalde 0.570 ile uzun süre atış hızını kaybetmeden hedefe ulaşırlar. Kısaca .300 Win Mag olarak anılan mermiler, dünyanın en sinematografik keskin nişancısı Chris Kyle’ın da kitabında en çok bahsettiği keskin nişancı tüfekleri arasında olan (McMillan TAC-300) kalibresinde üretilir. Düşman personele angajman söz konusuysa seçilebilecek en iyilerden biridir çünkü çoğunluğu .308 olan düşman keskin nişancısının ulaşabileceği menzilin ötesinde bir menzile, yıkıcı bir güce ve çok yüksek isabet oranına sahip bir kalibredir.

Büyük Kalibreler

balistik ve kalibre - 3Yine de .300 Win Mag, 2000 yarda (1828mt) ve dolaylarında rüzgardan çok etkilendiği ve durdurucu gücünü kaybettiği için tam anlamıyla büyük bir kalibre sayılmaz. Bu yüzden keskin nişancılar daha büyük çaptaki mermilere ve oluşan patlamayı kaldırabilecek ağır silahlara yönelirler. Oyunlardan tanıdığımız .50 BMG bunlardan en ünlüsü olmasına rağmen 40-60 atıştan sonra atıcının metabolizmasına çok iyi gelmediği için çoğunlukla anti-personel amaçlı kullanılan kalibre değildir. Daha çok zırhlılar ve makineli tüfek yuvaları üzerinde patlayıcı ve zırh delici özelliğe sahip mermiler ile kullanılırlar. Ağır ve gizlemesi zor olduğu için düşmanın ulaşamayacağı bir yere konuşlanması gerekir –ki bu da ancak belli durumlarda mümkün olur. Bu yüzden oyunlar dolayısıyla görsel açıdan gayet kullanışlı ve sevenleri çok olmasına rağmen ağırlığından dolayı çatışmada atıcının en sevdiği kalibre değildir. Bunun yerine +2000 yarda üzerinde en çok tercih edilen kalibre .338 Lapua Magnum’dur. Bir süre tarihteki en uzak mesafe atışını yapmış kalibre olan ve keskin nişancılar arasındaki yeri ayrıdır. .338 Lap Mag haricinde KO2M’yi en çok kazanan .375 CheyTac de oldukça düz bir trajektöre sahiptir. .50 BMG’si ile ünlü Barrett, çok yetenekli bir kalibrenin de mucididir. .416 Barrett. Abisi .50 BMG’den çok daha isabetli olduğu kadar rüzgardan az etkilenerek atıcıya büyük kolaylık sağlayan yırtıcı bir çekirdeğe sahiptir. Büyük kalibrelerin denendiği ve dış balistiğin uygulamalı olarak incelendiği çok önemli bir yarışma olan KO2M’de umuyoruz ki yakın zamanda bir Türk atıcı da yarışır. Ve dünyanın en uzak atışlarının yapıldığı ve Kanadalı bir keskin nişancının özel aparatlar kullanarak yaptığı 3540 metrelik atışın zirvede olduğu dünyanın en uzak atışları listesine kısa zamanda bir Türk keskin nişancı da girer. Bu listeye girmede yetenek ve azim kadar keskin nişancı eğitimi alınmasının da büyük bir önemi olduğu unutulmamalıdır.

Balistik & Kalibre Eğitiminden Kareler​