Trajektör Nedir?

trajektör hakkında

Trajektör; sözcük anlamıyla havada iki nokta arasında seyahat eden bir cismin, üzerindeki etkilere göre izlediği yol olarak tanımlanır. Terim anlamında ise mermi çekirdeğinin kovan içinden ayrıldıktan sonra parçalanıncaya kadar izlediği yol demektir. Uzak mesafe isabet atıcılığı da değişkenleri kontrol etmek üzerine kurulduğu için çekirdek trajektörü hesaplanarak atışlar yapılır.

Balistik silahlar kendini savunma amacı ile birlikte yarışma amacıyla da kullanılır. Balistik sözcüğünün anlamı da bununla paraleldir; antik devletlerde kuşatma amaçlı kullanılan büyük oklar atan yer araçlarına “ballista” adı verilirdi. Balistik ise doğrusal ilerleyen objeleri temsil etmektedir. Ancak aslında doğrusal ilerlerken dış etkenlerden kaynaklı parabole dönüşen yapıları içeren bilimin adıdır. Bu yüzden olimpiyatlarda cirit, çekiç, okçuluk alanlarında yarışmalar yapılmaktadır.

Trajektör Savunma; sahada ve incelemelerde tecrübe edinilen bilgilerin ilgililere ve ilgi duyacaklara en doğru şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla 2015 yılında özel eğitim ve danışmanlık formatı ile kurulmuştur.