Otomatik Tüfek ile Taktik Atıcılık

pump action and semi auto shotguns
Pompalı ve Yarı Otomatik Av Tüfekleri - Temel Atış ve Güvenlik

Kurs Süresi: 2 Gün

semi auto magazine fed rifles
Şarjörlü Yarı Otomatik Tüfekler

Bütün silahlar belirli bir kuvvetin belirli bir amaç doğrultusunda kullanılması için üretilir. Bu prensip aslında iş için üretilen bütün araç gereçler için sabittir. Çekiç çivi çakmak için, testere kesmek için, tüfek ise atış yapmak için üretilir.

Buna göre herhangi bir silahı taktik amaçlara göre kullanmak iyi bir eğitim ve bol pratik ile sağlanır. Bu yüzden sahip olduğunuz bütün malzemelerin, özellikle silahların, eğitimini almanız sizi birkaç adım ileriye götürür. Farklı öğretiler, sizleri farklı durumlara hazırlayacağından üzerinde daha az düşünmeniz silahınızı daha hızlı kullanmanıza olanak sağlar.

Tüfeğinizi sadece gardırop üzerinde tutmak, sizi (her ne kadar ruhsatında sizin adınız yazsa bile) o tüfeğin sahibi yapmaya yetmez. Güvenle tutup taşımayı, kullanırken emniyet tedbirlerini almayı bilmiyorsanız ya da uygulamıyorsanız siz onun sahibi olmazsınız ama bir kaza anında o sizin sahibiniz olabilir. Bunun yanında sizi güvende tutması için sahip olduğunuz her silah, (umarız ki böyle bir ihtiyacınız hiçbir zaman olmaz) amacı doğrultusunda kullanıldığında size hizmet edecektir.

Yüksek riskli bir ortamda ne kadar çok öğrendiyseniz, bildiklerinize o kadar güvenirsiniz ve bu hata yapma olasılığınızı o kadar düşürür. Kas hafızanıza yerleşmiş atış becerileri, her ortamda ve her koşulda sizi güvende tutacaktır. Bu yüzden bütün kurslarımızda belirttiğimiz gibi yemek yemeyi sevmeniz ya da bundan keyif almanız, keyfinize düşkün olmanız ya da mesleğinizin bu olmaması sizin taktik atıcılığa elverişli olmadığınız anlamına gelmez. Anahtar konuları öğrendikten sonra gerçek hayata uygun senaryolarla, kas hafızanızı güçlendirecek pratiklerle ve riskli anlarda bile hızlı karar vermenizi sağlayacak eğitim programımızla her koşulda çok başarılı atışlar yapabileceksiniz. Taktik silahlar her zaman picatinny rail ya da lazer işaretleyiciler ile donatılmış silahlar değildir. Belirli bir amaca hizmet ediyorsa her silah taktik silah olarak nitelendirilebilir. Bu yüzden aslında ahşap kundaklı otomatik tüfeğinizin olması, onunla taktik atışlar yapamayacağınız anlamına gelmez.

Yivsiz tüfeğin yeri güvenlik kuvvetlerinin operasyonlarında da ayrıdır. Kapılarda, kapalı ortamlarda veya gemilerde sıklıkla kullanılır. İçine yüklenen fişeğin çeşidine göre özellikle yakın mesafelerde muharebe silahlarının ulaşamayacağı yıkıcı etkilere sahip olduklarından, taktik atıcılıkta otomatik/pompalı tüfek yeri ayrıdır. Daha uzağa gitme amacı taşımadığından slug çekirdek ya da saçmalar çok büyük itici kuvvetle hedeflerine ulaşırlar. Bu yüzden yakın mesafede hedefe hiçbir şans tanımazlar. Kalibreleri de genelde kullanılan mühimmat ölçülerine göre değil, Gauge ölçü birimine göre sınıflandırılır. 12 GA olarak geçen kalibre için 1 librelik tasın içine 12 adet kurşun top sığdığından ölçü birimi ters orantılı olarak gider. Yani 12 GA aslında 36 GA kalibresinin üç katı büyüklüğünde bir kalibredir. Bunun yanında, av tüfekleri çoğunlukla 12 GA olarak üretilmiştir. Son zamanlarda ortaya çıkan AR platformlu ve şarjör ile beslenen yarı otomatik tüfeklerden dolayı da üretim miktarında 36 GA hızlı bir yükselmeyle 20 ve 16 GA kalibreleri geride bırakmıştır. Bir fikir oluşturması açısından fişek kalibresini mühimmat kalibresine göre değerleyecek olursak da 36 GA = 410mm olarak geçer.

Ruhsatlandırılmış her türlü silahınızı etkili ve güvenli bir şekilde kullanabilmek için eğitim alabilirsiniz. Otomatik tüfek taktik atıcılık eğitimi size bunu sağlamak için yazılan müfredatın size aktarılması ve kontrolünüzü artırmak için sahada test ettiğimiz egzersizleri içerir. Tüfek atış eğitimi, yivsiz tüfek eğitimi, otomatik tüfek eğitimi, otomatik tüfek taktik atıcılık eğitimi aslında isimleri farklı olsa da size sahip olduğunuz tüfeği etkili bir şekilde kullanmayı öğretir. Tüfeğinizin markasından ya da kalibresinden çok o tüfeği nasıl kullandığınızın önemi olduğu tüfeklerle ilgili bilinmesi gereken en önemli gerçektir.