Temel Atış ve Güvenlik Kursu

Yakın mesafe muharebe tüfekleri, bireyin kullanması en uygun, ateş gücü açısından en faydalı ve en isabetli araçlardır. Bu yüzden mürettebatla kullanılan silahlar dışındaki bütün kuvvetlerde tüfek kullanılır. Çeşitleri ve özellikleri değişse de omuz destekli olması dolayısıyla insan elinde en kullanışlı olarak nitelendirilen silah tüfektir. Kalibreler ya da besleme farklılık gösterse de tüfekler çoğunlukla yarı otomatik kullanıma uygundur. Bunun için biz de yarı otomatik tüfeklerin taktik atıcılıkta kullanılması temel prensibinde bir müfredat hazırladık.
  • Emniyet kurallarına göre silah taşıma ve kullanma prensipleri
– Tetik kontrolünün önemi – Emniyet kuralları ve silahın tanıtımı
  • Muhafaza etme, taşıma ve duruş
– Çapraz tutuş – Tüfeğinizin varlığını bütün kaslarınızın bilmesi, kontrol edebilmeniz açısından çok önemlidir.
  • Nişan alma ve tetik kontrolü disiplini
– Güvenlik ihlallerinde silah artık dostunuz değildir. Bunun için nişan alırken ya da almıyorken tetik kontrolü disiplininin kas hafızasına yerleşmesi gerekir.
  • Doğru nişan hattı oluşturma
– Adrenalin devreye girdiğinde, tüfeği elinize aldığınız an tüfeğiniz sizin nişan hattınızı bulmalıdır.
  • Şarjör değiştirme
– Sadece birkaç atış ya da bir şarjör için değil, bütün bir çevrede elinizdeki şarjöre ve mühimmat sayısına hakim olmanız gerekir. “Tüm şartlar eşitse, şarjöründe bir mermi fazlası olan kazanır” -E.Rommel
  • Farklı atış pozisyonlarında angajman
– Taktik atıcılığın temel prensibi olarak her koşulda nişan alarak atışını gönderebilen başarılı atıcılar hayatta kalırlar.