Keskin Nişancı / Sniper Eğitimi

Dikkat! Askeri eğitimler yalnız askeri personele verilmektedir!

Keskin nişancı eğitimi aslında tıp ya da mimarlık gibi birçok farklı alt dala ve detay konuya sahip, birçok farklı uygulama alanı olan bir eğitimdir. Eğitimin temel amacı herhangi bir şekilde hedefe atış yapmak olduğu için eğitimler, ağırlıkla güvenlik güçleri tarafından verilir.

Ancak ülkemizde henüz resmi bir yarışma alanı olmasa da dünyada spor veya olası tehlikelere karşı hazır olma amacıyla da eğitim verilmektedir. İsabet atıcılığı da olsa, kendini güvende tutmak için dış tehditlere karşı hazırlıklı olmak da olsa kişi öncelikle kullandığı materyali bilmeli ve kritik durumlarda bu materyali kullanabilecek kadar beceriye sahip olmalıdır. Bir polis keskin nişancısı (SWAT Sniper) rehineyi kurtarmak için, bir avcı avını ölümcül organlarından yaralayabilmek için ve bir asker angajman görevini yapabilmek için bu eğitimlere tabi tutulur. Yine de bilinçli her silah kullanıcısı, elindekinin ölümcül riskler taşıdığını bilerek silahını en güvenli ve en verimli şekilde kullanmayı hedefler.

Keskin nişancı eğitiminin ya da Scout Sniper eğitiminin temeli bütün bu sistemleri kendi amacına göre kullanabilmektir. Keskin nişancılık da sadece dürbünden bakarak atış yapmak olmadığı için uzun ve yıpratıcı eğitim süreçlerinden geçirilerek adaylar keskin nişancı olarak mezun olurlar. Okulu bitirdikten sonra sahada görevini yapan keskin nişancı tarafından uygulanan önleyici güvenlik tedbirleri, birçok askerin hayatını kurtarır. Arazi ortamında gözlem ve bilgi toplama bu yüzden çok önemlidir. Yani eline her keskin nişancı tüfeği alan uzman nişancı olarak kabul edilemez. Bunun için şeklinden kullanım amacına kadar birçok farklılık gösteren özel keskin nişancı eğitim programları hazırlanır ve keskin nişancı adayları başarılı olup keskin nişancılık kursu bitirebilirlerse keskin nişancı olarak sahada görev yapmaya uygun hale gelirler. Tabi her durumda amaca göre verilen eğitimin içeriği farklılık göstermektedir.

-Yarışma Atıcılığı: Mühimmat hazırlamayı, atış masası oluşturmayı, kuralları önceden belirlenen turnuvalarda en iyi grupman değerini ve farklı pozisyonlarda hızla başarılı atışlar çıkartabilmeyi içerir;

-Av için verilen eğitimlerde avın izini sürüp fark ettikten sonra silahı hazırlayıp 300-400 metre içinde iyi bir atış yapabilme hedeflenir;

Bunların yanında görevli bulunduğu unsuru düşman saldırılardan uzak tutmak için gözlem ve isabetli atışlar yapan kişilere verilen eğitimler vardır. Bu eğitimler de taktik atıcılığın bir parçasıdır ve keskin nişancı müfredatları bu amaç için kullanım esas alınarak yazılır. Bu alanın içinde de “anti-personel, rehine, özel görev, gözlem” gibi farklı dallar mevcuttur. Keskin nişancı eğitimi ile isabet atıcılığı eğitimi burada farklılık göstermektedir. Keskin nişancılar görülmeden görmeyi ve uzun süre gözlem yaptıktan sonra düşman unsurlara başarılı atışlar yapabilmeyi amaçlarken isabet atıcılığında düşman unsur olgusu devre dışı bırakılır ve sadece hedeflere başarılı atışlar yapmak dikkate alınır.

Keskin Nişancı Eğitimi Nereden Alınır?

Keskin nişancılar içinde bile birçok farklı alan mevuttur ve bunların hiçbiri aslında aynı eğitim programına bağlı değildir. Polis keskin nişancıları rehine durumlarında saldırganları etkisiz hale getirmeyi amaçlarken gözlemci keskin nişancılar (asker) düşman hatlarında muharebe ile ilgili bilgi toplarlar. Bunun için her keskin nişancı biriminin kendi içinde bir eğitim müfredatı bulunur ve keskin nişancılar buna göre eğitilir.

Dürbünün arkasında geçen herkes kendisini keskin nişancı olarak görse de aslında durum bundan çok farklıdır, yarışma atıcılığında bile uzak mesafelerden süre limitleri içinde hedefi bulmak çok kolay değilken birçok kişinin ve kendisinin canı aslında keskin nişancının elindedir. Bu yüzden keskin nişancıların eğitimi ancak daha önce keskin nişancılık yapmış, görevin zorluklarını ve püf noktalarını iyi bilen eğitmenlerden alınır. Bundan dolayıdır ki dürbünü olan bir tüfek kullanmanız, eğitiminiz olmadan sizi (sniper) keskin nişancı yapmaya yetmez.