Uzak Mesafe Atıcılığı – Yivli Av Tüfeğinden Fazlası

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

uzak mesafe atıcılığı - 1Ne zaman uzak mesafelere atıştan söz edilecek olsa çoğunlukla lafa “yivli av tüfeği” diye başlanır. Bunun nedeni Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun satış sayfasında uzak mesafeye isabetli atışlar yapan tüfeklerin yivli av tüfeği olarak nitelendirilmesidir. Peki, bu silahlar literatüre girdiği gibi gerçekten yivli av tüfekleri midir yoksa bilgisayar oyunları bizi “sniper” diye kandırırlar mı? Aslında iki türlü de doğru olan bu tabirlerde asıl olan tercihtir. Yazılarımızın tamamında bahsi çok fazla geçecek bir gerçek var ki uzak mesafe atıcılığı tamamen tercihtir. Marka, MOA-Mil, oluklu-düz namlu, dürbün, çekirdek ağırlığı, mermiyi güneşte ısıtmak ve benzeri bütün seçenekler, tamamen atıcının imkanlarına ve seçimlerine bağlıdır. Ticari faaliyetlerde olduğu gibi burada da asıl amaç en iyiyi malzeme ve en iyi hizmeti en uygun fiyata temin etmektir. Bu durumda bilgiye ulaşmanın çok büyük önemi vardır.

Yivli Av Tüfeğinden Fazlası

Aslında düz mantıkla bakıldığında, tüfeğin yivli av tüfeği olduğu doğrudur. İçinde genelde sağa doğru kavislenen dörtten fazla yiv ve set bulunur, ülkemizde kullanım amacı avdır. Çok doğru bir tanımdır ve bu tanımı kullanmak isteyenlerin haksız olmayacakları kesindir. Yine de pilotlardan örnek verelim; yerden 10000 metre yükselerek yolcu taşımacılığı yapan bir pilot, yerde kalanların ufuk dedikleri çizgide dolaşırlar. uzak mesafe atıcılığı - 2Keskin nişancılar ve uzak mesafe atıcıları da pilotlar gibi üretim ve uygulamada verilen büyük emeğin sonucu olarak olağan dışı mesafelere atışlar yapabilirler. Bu mesafeler, sıradan piyade tüfeklerinin ulaşamayacağı mesafelerdir ve ne kadar zor olsa da bazen ilk atışta hedeflerini vurabilirler. Bu silahlara sadece yivli av tüfeği demek, iyi bir atıcı için sığ bir ifadedir. Çünkü çoğunlukla karşılaştığımız gibi 300-400 metreden, masanın üzerinden atış yaparak sadece şişe kırmaktan fazlasıdır uzak mesafe isabet atıcılığı. Eğitim de özellikle bu noktada önemlidir. Emniyet ve kaza önleme kuralları, kullandığınız malzemelerin farkına varmak ve bilerek başarılı atışlar çıkarmak ancak eğitimle mümkündür.

Yivli Tüfek Kullananlar için Yivlici Demek Neden Hafif Kalır?

uzak mesafe atıcılığı - 5Taktik veya av amaçlı kullanım fark etmeden temel prensipleri aynı olan birçok değişkeni kontrol ederek atış yapan birinin silahı, yivli av tüfeğinden fazlası olmalıdır. Dürbünün içinde bile tam görüntü alarak gölge yaratmadan tüfeğe hakim olmak, silahı kullanan kişinin yivli tüfek avcısından fazlası olmasını gerektirir. Günlük kullanımda “yivlici” tabirini duyduktan sonra bu terminolojinin hafif kaçtığını söylemek çok yanlış olmaz. Kalibre ve tahrip gücünden bağımsız, bu silahlar tam ihtiyaç olan yere tek atış göndermek amacıyla geliştirilmiştir ve atıcılar da hedefi en az mermi ile vurma amacıyla atış yapar. Küçük kalibreler, (bunu çekirdeği .30” dan küçük olarak tanımlayabiliriz) avcılar tarafından avı daha az parçaladığı için daha çok tercih edilirken; kalibre büyüdükçe tahrip gücü ve mesafe büyüdüğü için sniper silah sistemleri taktik amaçlara hizmet ederler. Taktik konusu devreye girdikten sonra hedef; personel ya da hayvanın haricinde tank, makinalı tüfek yuvası, hatta henüz havalanmamış helikopter bile olabilir. Özellikle yapılan iş daha ciddi amaçlara hizmet ettiğinde bütün bu silah sistemleri yivli olmasına rağmen bu kullanıcılar (uzak mesafe atıcıları ve keskin nişancılar) sadece yivlici olarak adlandırılmamalılar.

Otomatik tüfek ile taktik atıcılık eğitimimiz arasında yer alan pompalı ve yarı otomatik av tüfekleri ile ilgili eğitimimizi incelemek için eğitim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ateşli Silah Eğitiminden Kareler