Ateşli Silahlar Eğitimi

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

ateşli silah eğitimi - 1Bu yazıyı okurken tanıdık durumlara rastlayacaksınız. Bu yazının amacı da eğitim almadan silah kullanmanın neden o silahı kullanmak anlamına gelmediğini göstermektir.

Eş dost ile hararetli marka tartışmalarından sonra bir silah alırız. Hem de iyi sayılabilecek bir para vermişsek bu silahın marka ve modelini etrafımızdaki herkese bildiririz. Bir silahımız vardır artık ve biz onu en uygun şekilde kullanırız tabi ki. Sonuçta o kadar para vermişiz. Bir silahımız vardır ve bizimle aylarca gezer durur. Bu süre zarfında arada poligona ya da araziye gider bir miktar mermi yakarız. Yine de yavaş yavaş pantolonlarımızı eskitmeye başlar ve bir kılıf alırız. Sonra bu kılıf da fazla büyük geldiğinden rahatsız eder ve tabancamız yakınımızdaki son durak olan el çantamıza iner. Orada da yanımızda birkaç ay geçirdikten sonra çok muhabbetini yaptığımız ve bir sürü fotoğraf çektiğimiz silahımızı yanımızdan ayırırız çünkü bizim için fazlalıktır ve taşımaya değmez. Otomatik ya da yarı otomatik tüfekler için de durum farklı değildir. Tüfeğini alıp gardırop üstünde tutan silah sahibi sayısı, tüfeğini alıp kurallara uygun şekilde kullanan sayısından onlarca kat fazladır.

Ateşli Silah Eğitimi Neden Önemlidir?

ateşli silah eğitimi - 2Maalesef ateşli silahını seçmeden önce iyi bir araştırma yapmayan silah sahipleri yukarıdaki senaryo ve birkaç poligon anısı haricinde silah kullanmaz. Peki gerçekte silahlanmanın temeli bundan ibaret midir? Gerçekte hayır. Silah sahibi olmak belirli markalarda üretilen silahları taşımaktan çok daha fazlasıdır. En başta aldığınız silahı kullanırken etrafınızdakileri koruma sorumluluğunu da beraberinde getirir. Kaza önleme kurallarını bilmeyen ya da dikkate almayan her birey, hiçbir kastı olmasa bile etrafında bulunan herkes için tehdittir. Ateşli silah eğitimi, eğitim konuları ve programları ne olursa olsun bu yüzden önemlidir. Düzgün taşıma, saklama ve çekme kurallarını uygulamamaktan. Sosyal medyanın da etkisiyle ülkemizde gelişen hızlı silah çekme ve atış yaparken çektiğiniz videoları sosyal medya hesaplarından paylaşma anlayışı gerçek hayatta güvenliğinizi sağlamaya yetmez. Gerçek hayat senaryolarına uygun olmayan ve durumsal farkındalığı artırıp buna göre atıcılık niteliği kazandırmayan atışlar, barut kokusu alma hevesinizi tatmin etmekten ileri gitmez. ateşli silah eğitimi - 3Bu durumda silah bir eğlence aracı olabilir ama bir tehdit unsuru oluştuğunda sizi güvende tutmaktan uzaktır, hatta bazen kendi silahınız bir anda düşmanınız olur. Ateşli silah eğitimi de içinde birçok farklı yaklaşım ve konu olan, araştırmanın ve öğrenmenin sonu olmayan derin bir konudur. Taktik atıcılık konusundaki merak ettiklerinizi iletişim butonundan bizimle paylaşabilirsiniz. Ateşli silahlar için eğitim de silah ruhsatı kadar gerekli ve önemlidir çünkü savunma amaçlı kullanımlarda hayatınızı kurtarıp kurtaramayacağı ya da gereksiz yere cinayetten yargılanıp yargılanmayacağınız ne kadar eğitimli olduğunuza bağlıdır. bu konuyla ilgili blog yazılarımızı okumanız, savunma alanına ilginiz olsun ya da olmasın size önemli bilgiler kazandıracaktır.

Ateşli Silah Eğitiminden Kareler