Sıkıcı Şehir Hayatı ve Yakın Dostumuz Bıçak

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

bıçak alırken dikkat edilecekler

İnsanlar konfor alanında yaşama eğilimindedirler. Genel olarak elimizde hangi imkanlar varsa bunu değerlendiririz. Bundan 5 yıl öncesine kadar hafta sonları doğada yapacak bir aktivite bulamazken, sosyal medya hesapları ve başarılı reklam çalışmaları sayesinde çizgili pijama beyaz atlet ile piknik yapamayanlara farklı bir alternatif ortaya çıktı: gerçekten şehirden ve insanlardan uzağa giderek ormanda bir şeyler yapmak. bkz: hayatı idame

bıçak kullanım eğitimi

Şehir hayatından uzaklaşmak öncelikle beyninize, sonra ruh sağlığınıza duygusal ruh durumundan mantıksala geçmenizi sağlamak açısından faydalıdır. Aynı metot elit birliklerde güven artırıcı egzersizlerin temelini oluşturur.

Yani yaşamaya alıştığınız yerden çıkıp şehir dışında bir yerde sadece yemek yapıp fotoğraf bile çekseniz bu aktivite psikolojinize ve genlerinize faydalıdır.

Sonuçta yüzyıllardır yaşamaya alıştığınız yer aslında plazalar veya betonarme apartman daireleri değil. Şehir nüfusları bu kadar yoğun değilken aslında herkes kolaylıkla bu tür aktiviteleri yapabiliyordu.

Arazide Bıçak

doğada bıçak kullanımıArazi şartlarında yanınızda olması en gerekli alet olan bıçak, öncelikle oyuncak değildir. Her araziye çıktığınızda sağı solu çizip kesmek ve yırtıcı içgüdünüzü beslemektense sadece kullanım amacınıza uygun ve emniyet kurallarına göre kullanmanız, olası sakatlanmaların büyük ölçüde önüne geçecektir.

Karbon çeliği bıçaklar saplarının çeşitliliği ve kolay bilenebilmeleri açısından herkes için uygundur. Bunun yanında özel amaçlar için özel çelik karışımları kullanılan bıçaklar da fiyatları biraz daha yüksek olsa da en dayanıklı ve fonksiyonel bıçaklardır. Örneğin askeri alanda kullanılan çoğu bıçak, elektrik telleri ile eldivensiz çalışma olasılığına karşı sapı tamamen yalıtkan malzemeyle kaplanır, bazı bıçaklar gece görüş dürbünü algılamasın diye özel bir kaplama ile kullanılır ya da bazılarının saplarında bazı ihtiyaçlarınızı karşılayacak malzemeler saklıdır, bunlar vida veya klips açılarak kullanılır hale gelirler.

Bıçak Alırken Dikkat

arazide bıçak kullanımı

Eğer pazardan veya farklı bir vesileyle özelliklerini bilmeden aldığınız bıçak arazide ihtiyacınızı görmezse; en azından karbon çelikten üretilmiş ve orijinalliği satıcının “Abi orijinal merak etme kırılırsa getir buradayım ben” demesinden daha güvenilir bir kaynaktan olursa sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Çünkü bıçağı, kırılırsa geri götürebileceğiniz bir yerde kırma ihtimaliniz azdır.

Bunun haricinde bıçakları sürekli keskin halde tutmak için özellikle suyla kullanabileceğiniz bir bileği taşı da arazide çok işinize yarayacaktır. Çünkü keskin olmayan bir bıçak, işlerinizin kalitesini düşürür, verimini azaltır. Bu durumda enerjiniz gereksiz yerlere harcanmış olur.