Beyaz Ölüm Lakaplı Simo Hayha

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

Rus keskin nişancıları korkudan titreten ve 700’ü aşkın düşman askerini dürbün kullanmadan öldürerek tarihe adını en iyi keskin nişancı olarak yazdıran Simo Hayha kimdir?

2. Dünya Savaşı devam ederken pek çok keskin nişancı ön plana çıktı. Bunlardan bazıları Sevastopol filminde de konu alınan kadın keskin nişancı Lyudmila Pavlichenko ve Kapıdaki Düşman filmindeki Vasili Zaytsev gibidir. Ancak bu keskin nişancılardan birisi olan Simo Hayha adından hala söz edilen keskin nişancılar arasındadır.

Rusların Korkulu Rüyası

Finlandiya-Rusya sınırına yakın olan Rautjarvi kasabasında 17 Aralık 1905 tarihinde doğan Simo Hayha, 1925 yılında 20 yaşındayken askerlik hizmetini yapmıştır. Askerde atıcılık yeteneği ile pek çok başarı elde eden ve ödül kazanan Hayha, askerlikten sonra kasabasına geri dönerek çiftçilik yapmaya devam etmiştir.

2. Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerinde 30 Kasım 1939 tarihinde Finlandiya ve Rusya arasındaki Kış Savaşı başlamıştır. Hayha, ülkesini savunmak için savaşta yer almak isteyerek orduya başvurmuştur. 6. Bölük 34. Piyade alayında Kızıl Ordu’ya karşı görev almaya başlamıştır.

beyaz ölüm simo hayha

-30 ile -40 derecelerde olan hava sıcaklığında beyaz kamuflajı ile yerini alan Hayha 1 gün içerisinde ortalama 7 düşman askeri öldürmektedir. 21 Aralık tarihinde ise tek 1 gün içerisinde toplam 25 düşman askerini öldürmüştür. Hayha’nın en sevdiği pusu noktası ise içi boşaltılmış ağaç kütükleridir.

Simo Hayha, savaşta Rus yapımı olan Mosin-Nagant tüfeği ile dürbün kullanmadan savaşmıştır. Dürbün kullandığı zaman kafasını daha yukarıya kaldırması gerektiği için bu yolu seçen Hayha, dürbüne vuracak ışığın yansıması yüzünden yerini belli etmek de istememektedir.

Beyaz Ölüm: Simo Hayha

Kısa bir süre içerisinde pek çok düşman askerini öldüren Hayha, Rusların korkulu rüyası haline gelmiştir. Düzinelerce askerin ormanda hayalet gibi bir adam tarafından öldürüldüğünü görenler birtakım önlemler almaya başlamıştır. Ruslar özel bir birlik oluşturarak Simo Hayha’yı kısa süre içerisinde ortadan kaldırmak istemiştir.

Kütüklerin içerisinde sabırla bekleyen Hayha, bu özel birliğin de hepsini öldürmüştür. Ruslar tarafından Beyaz Ölüm lakabı takılan Simo Hayha, kısa zamanda yüzlerce Rus askerini öldürmüştür. Ruslar işi ciddiye alarak Hayha için Anti-Sniper adı verilen özel bir birlik kurmuştur. Bu grubu da öldüren Hayha toplam 700’ü aşkın Rus askerini öldürmüştür. Ruslar son olarak 6 Mart 1940 tarihinde Hayha’nın olabileceğini tahmin ettikleri yerleri top atışına tuttular ve bir Rus askeri Simo Hayha’yı çenesinden vurmayı başardı. Bu olaydan ve savaştan sonra geyik avcısı ve köpek yetiştirici olarak hayatına devam eden Hayha, 1 Nisan 2002 tarihinde 96 yaşında Finlandiya’nın Hamina şehrinde hayatını kaybetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  +  22  =  30