Lyudmila Pavlichenko Kimdir?

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

Lyudmila Pavlichenko Kimdir?

12 Temmuz 1916 yılında Ukrayna’nın Bila Tserkva şehrinde dünyaya gelen Lyudmila Pavlichenko, Kiev üniversitesinde tarih bölümünde okuduğu sırada, nişancılık konusunda olan ilgisini bir üst seviyeye taşımak için dönemin atıcılık kulüplerinden birine gitmiştir. Burada nişancılık eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan Pavlichenko, 1941 yılında Almanya’nın Sovyetler Birliğine saldırdığını öğrendiğinde hızlı bir karar ile orduya gönüllü olarak katılmak istediğini iletmiştir.

Son derece bakımlı, temiz görünümlü ve güzel bir kadın olan Pavlichenko’yu ilk defa gören kayıt subayı, bu duruma çok şaşırmış ve kendisine nişancılık yerine orduya hemşirelik hizmeti vermesi konusunda teklifte bulunmuştur. Bu teklifi katiyen kabul etmeyen Pavlichenko, nişancılık belgesini göstererek orduya keskin nişancı olarak katılmak istediğini söylemiştir. Bunun üzerine Kızıl Ordu’nun 25. Piyade Tümeni’ne verilerek orduya çok kısa sürede ayak uydurmuştur. Ordunun 2.000 keskin kadın nişancılarından biri olan Pavlichenko, ilk aldığı görevi başarı ile tamamlayarak ordu içerisinde adından söz ettirmiştir.

Kadın Keskin Nişancıların En Ünlüsü

Art arda aldığı görevleri başarı ile yerine getiren Pavlichenko, orduda kadın keskin nişancıların en ünlüsü haline gelmiş ve Lady Death ( Bayan Ölüm) lakabını almıştır. Odessa civarında verilen görevinde yaklaşık olarak 2 buçuk ay kadar kalan Pavlichenko’nun savaş sırasında 187 Alman askerini öldürdüğü kaydedilmiştir. Almanların Odessa’nın hakimiyetini ellerine geçirmeleri sonucunda birliği ile beraber Kırım Yarımadası’nda bulunan Sivastopol’a gönderilmiş ve 8 ay kadar burada savaşa destek vermiştir. 1942 yılının mayıs ayında Pavlichenko, 257 Alman askerini öldürerek Güney Ordu Konsei tarafından gösterilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında toplamda 309 Alman askerini öldürdüğü kaydedilen Pavlichenko’nun bu askerler arasında 36 keskin nişancısını da öldürdüğü biliniyor.

Haziran 1942’de havan ateşi ile yaralanan ve gittikçe büyüyen yarası yüzünden savaştan geri çekilmek zorunda kalan Pavlichenko, savaştan sonra eğitimine devam ederek okulunu tamamladı ve kariyerine tarihçi olarak devam etti. 8 yıl boyunca Sovyet Donanması’nda baş araştırma görevlisi olarak hizmet verdi. Buradaki görevi bitince daha sonra Savaş Gazileri Sovyet Komitesi’nde çalıştı. 10 Ekim 1974 yılında hayata gözlerini yuman Pavlichenko, Novodeviçi Mezarlığı’na gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31  +    =  38