Rob Furlong Kimdir?

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

Rob Furlong Kimdir?

11 Kasım 1976 yılında Kanada’nın Fogo adasında dünyaya gelen Rob Furlong, tarihteki en iyi 10 keskin nişancıdan biri olarak kabul ediliyor. Kanada Ordusu’nda çavuş rütbesi ile görev yapan Furlong, 2002 yılında Afganistan’da El Kaide’ye karşı yürütülen Operasyon Anakonda sürecinde 2,430 metre uzaklıktan başarılı bir atış yaparak adını tarihteki en uzak mesafe atıcılarının arasına yazdırmıştır. Bu atışının uydudan onaylanmasıyla döneminin en uzak mesafe atışını yapan Furlong, hedefine 3 el atış göndermiş, bunlardan ilki kısa düşmüştür. İkinci atışında teröristi sırt çantasından vurarak hedefine daha da yaklaşmış, üçüncüsünde ise gövdesinden vurarak şahsı etkisiz hale getirmeyi başarmıştır.

Sınırları Zorlayan Keskin Nişancı

El Kaide’ye karşı ABD&Kanada Orduları tarafından yürütülen Anakonda Operasyonu sırasında 2430 metreden yaptığı atış ile döneminin muharebedeki en uzak mesafe atışını yapan Furlong, ölçümlerin çok zor olduğu bir çevrede alıştığından farklı bir mühimmat olan ABD yapımı .50 BMG kalibreli McMillan TAC-50 silah sistemi ile yürüyerek hareket eden makineli tüfek taşıyıcısını etkisiz hale getirmiştir. Bu atışı ile elindeki ile yetinmeyen ve sınırları zorlayarak nişancılık yeteneğini ortaya koyan Furlong, bu başarısı ve keskin nişancılığa teorik olarak kattıkları için dünyada adından en çok söz ettiren keskin nişancıların arasına geliyor. Keskin nişancılık ve isabet atıcılığı üzerine eğitim merkezi kuran Rob Furlong (RFMA), Kanada Ordusu’nun isabet atışlarına verdiği önemi en iyi temsil eden askerlerden biridir.

Görevden Ayrılış

Furlong; Afganistan’daki görevinden sonra, kendi isteği ile ordudaki görevinden ayrılmıştır. Keskin nişancılık kariyerini geride bırakan Rob Furlong daha sonra sivil hayatında Alberta’da polis memuru olarak görev yapmıştır. Bu görevinden sonra Kanada Ordusu ve Özel Kuvvetleri için isabet atıcılarının ve keskin nişancıların yetiştirilmesi üzerine tamamlayıcı eğitimler de veren Rob Furlong Marksmanship Academy’nin başında isabet atıcılığını dünyada yönlendiren otoritelerden biri olarak kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

83  +    =  88