Carlos Norman Hathcock Kimdir?

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ
carlos norman hathcock kimdir

Carlos Norman Hathcock, tarihteki en önemli keskin nişancılarından biri olarak bilinir. 1942- 1999 yılları arasında yaşayan Hathcock, bu hayata ilk adımını 17 yaşında katıldığı ABD Deniz Piyadeleri ile döneminin ilk keskin nişancı timlerinden birine girerek attı.  “Avı sevdim ama öldürmeyi değil.” sözüyle bilinen Hathcock, keskin nişancılık becerilerini resmi olarak Vietnam Savaşı’nda göstermiştir.

Resmi kayıtlara göre 93 düşman personelini etkisiz hale getirdiği bilinse de, Hathcock bu sayının çok daha fazla olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Hathcock, keskin nişancılıkta olduğu kadar araziye hakimiyet alanındaki becerileriyle de nam salmıştır. Etkili bir şekilde kamufle olabilen, sorumluluklarını azimle yerine getiren bir keskin nişancı olarak tanınmıştır. Peki hayatı belgesel ve filmlere konu olan, adı özel seri tüfeklere verilen Carlos Norman Hathcock kimdir?

Hathcock’un Keskin Nişancılığa İlk Adımları

Carlos Norman Hathcock, 1942 yılında Arkansas’ta doğmuştur. Anne ve babası henüz çok küçükken boşandığı için Hathcock büyükannesi ile yaşamıştır. Orduya katılma hayali olan Hathcock, bu hayalini 17 yaşına bastığında gerçekleştirdi ve ABD Deniz Kuvvetleri’ne kabul edildi. Hathcock için avcılık, nişancılık çocukluktan gelen bir alışkanlıktı. Yaşadığı çevreden kaynaklı olarak küçük yaşlardan itibaren ateş etmeyi ve avlanmayı öğrenen Hathcock, orduya katıldığında atışlarda çoğunlukla iyi skorlar alırdı. Öyle ki 23 yaşına geldiğinde katıldığı keskin nişancılık yarışmasında Wimbledon Kupası’nı kazandı.

Bu yarışma genç nişancı için keskin nişancılık kariyerinin başlangıcı oldu. Sonraki yıl Vietnam’a gönderildi. Hathcock Vietnam’da asayiş memuru olarak görev yapmaya başladı ancak aktif bir yaşama alışkın olan genç nişancı için asayiş fazlasıyla pasif bir görevdi. Bu nedenle daha aktif bir görev için gönüllü oldu. Bu kararı sonucunda 1. Deniz Bölümü Nişancı Müfrezesinde görev almaya başladı. Vietnam Savaşı’nda ülkesine büyük hizmetlerde bulunan Hathcock, bu savaştan sonra Deniz Piyadeleri tarihinin en başarılı keskin nişancısı olarak kabul edildi. Hatta günümüzde hala diğer keskin nişancılar ondan bahsederken “Legend” unvanını kullanırlar.

Düşmanı Gözünden Hedef Alan Carlos Norman Hathcock

Carlos Norman Hathcock, beş yüze yakın düşman askerine atış yaptığını belirtmiştir. Ancak dönemin olanakları uydudan tespite izin vermediğinden ve savaşta cepheler sürekli değiştiğinden onay almak bugünkü kadar kolay değildi. Buna rağmen onaylanan 93 sayısı, her keskin nişancının ulaşabileceği bir sayı değildir. Carlos Norman Hathcock’ın popüler hikâyelerinden biri, kendisi gibi keskin nişancı olan düşmanını bulunduğu noktada uzun bir gün takip etmiş.

Günün sonunda güneşin arkadan gelmesinin yardımıyla iyi gizlenerek atışını düşmanının gözüne yapmıştır. Cobra takma adlı düşman keskin nişancıyı takip eden Hathcock, gördüğü parıltıyı hedef alarak ateş açmış ve düşmanını dürbününden vurmayı başarmıştır. Dönemin dürbünleri bugünkü gibi çoklu merceğe sahip olmadığından, dürbünün parlak yerinden giren çekirdek, Vietnam Cobra adlı keskin nişancının gözüne isabet etmiştir.

Bir diğer görevinde ise Carlos Norman Hathcock, Deniz Piyadelerini tuzağa düşürmekle nam salan Apache kodlu düşmanını fark ederek gizlendiği yerden topçu saldırısı altında atış yapmış ve isabet ettirmeyi başarmıştır. Bu ve benzeri görevlerde başarılı sonuçlar alan  Hathcock’ın başına, o dönemde Vietnam Halk Ordusu tarafından 30 bin dolar ödül konmuştur. Bu ödül onun ne kadar başarılı bir keskin nişancı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Bu ödül o güne kadar bir keskin nişancı için konulmuş en yüksek ödül miktardır ancak kimse bu ödülü alacak başarıya ulaşamamıştır. Kamufle olduğu zaman çalılarla süslediği şapkasına mutlaka beyaz bir tüy takan Hathcock, ordu tarafından “Beyaz Tüy” olarak anılmaya başlamıştır.

Bilinenin aksine bir makineli tüfekle (50 BMG) yaptığı ve uzunca bir süre listelerin başında kaldığı, muharebede o güne kadarki en uzak mesafeye yaptığı atışı 2286 metreden bir düşman timine olmuştur.

Carlos Norman Hathcock Hangi Savaşlara Katıldı?

Beyaz Tüy lakaplı Carlos Norman Hathcock hangi savaşlara katıldı merak ediliyor. Keskin nişancılık yaptığı süre boyunca birçok başarıya imza atan Hathcock, resmi olarak Vietnam Savaşı’na katılmıştır.

Carlos Norman Hathcock Hangi Silahı Kullandı?

Dünyanın en iyi keskin nişancılarının savaşlarda ve görev aldıkları mücadelelerde hangi silahı kullandığı merak konusudur.

Kayıtlara göre Hathcock, Browning 50 BMG makineli tüfek, Winchester Model 70 (30-06), ilk jenerasyon M40 (7.62×51), M21 yarı otomatik tüfek (7.62×51) kullanmıştır.

Ne Kadar Mesafeden Ateş Etti?

Bilinenin aksine bir makineli tüfekle (50 BMG) yaptığı ve uzunca bir süre listelerin başında kaldığı, muharebede o güne kadarki en uzak mesafeye yaptığı atışı 2286 metreden bir düşman timine olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

76  +    =  81