Adelbert F. Waldron Kimdir?

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ
adelbert waldron kimdir

adelbert waldron kimdir

Adelbert F. Waldron, Vietnam Savaşı’na katılan ve bu savaşta en fazla düşmanını etkisiz hale getiren, dünyanın en iyi keskin nişancıları listesinde yer alan başarılı bir keskin nişancıdır. Resmi kayıtlara göre Waldron totalde 109 düşman personelini etkisiz hale getirerek o güne kadar elde edilmemiş bir sayıya ulaşmıştır.

Dünyanın en iyi keskin nişancılarından Adelbert F. Waldron kimdir daha yakından tanıyalım.

Waldron, 14 Mart 1933 yılında ABD’nin New York eyaletinde doğmuştur. 1995 yılına kadar yaşayan ve 62 yaşında hayata veda eden Waldron, 1953-1970 yılları arasında keskin nişancı olarak aktif görevde kalmıştır. Adelbert Waldron’un Vietnam Savaşı’nda başarılı isimlerden biri olmasının temelinde keskin nişancılıktaki becerisi kadar donanma ve ordudaki atış eğitimi, disiplini ve görev ciddiyeti de etkilidir. Vietnam Savaşı’nda; ülkesi için sayılı keskin nişancılardan biri olmayı başarmış ve görevli bulunduğu birliklerde en iyiler arasında adından söz ettirmiştir.

 

Hareketli Hedefler ve Waldron

Adelbert F. Waldron’un bu kadar başarılı bir keskin nişancı olarak ünlenmesinin sebeplerinden biri, hatta bir bakıma en önemlisi, hareketli hedef vurmadaki başarısıdır. Güçlü içgüdüleri, keskin nişancılığın olmazsa olmazı kıvrak zekası ve soğukkanlılığıyla isabetli atışlar yaparak arazide üstünlük sağlamada ülkesine hizmet etmiştir.

Waldron’un başarısını, Michael Lee Lanning’nin Inside the Crosshairs: Snipers in Vietnam isimli kitaptan takip edelim, Waldron’un hareketli hedef vurma becerisi somut bir örnekle anlatılıyor.

Kitaba göre Waldron, Mekong Nehri üzerinden kendilerine doğru gelen düşman unsurları fark eder. Tüm askerler ve nişancılar gelen düşmanın yerini tespit etmeye çalışırken yakındaki bir teknenin yem olduğunu fark etmezler. Ancak Waldron, 900 metre uzaktaki Hindistan cevizi ağacının arkasında kamufle olan düşman askerini fark eder ve hareket halindeki düşmana isabet ettirmeyi başarır. İkinci bir atış yapmasına gerek kalmaz. Waldron’un bu hamlesi, bir adım sonrasında kendilerine pusu kuracak olan düşman unsurlarını dağıtarak birliğinin yok olma tehlikesini ortadan kaldırır.

Adelbert F. Waldron’un Katıldığı Savaşlar

ABD Donanması ve ABD Ordusu’nda hizmet eden Adelbert F. Waldron hangi savaşlara katıldı?

Waldron, uzunca bir süre dünya politikasında yer alan Vietnam Savaşı’na katılmıştır. Bunun harici görevlendirmeleri olmuşsa da bunlar bir savaş değil, askeri görev statüsündedir. Kıdemli Başçavuş rütbesine yükselen Waldron, hizmet verdiği süre boyunca “Üstün Hizmet, Gümüş Yıldız, Bronz Yıldız, Seçkin Hizmet Haçı, Başkanlık Birimi Atıfı” gibi önemli ödüllere layık görüldü.

Adelbert F. Waldron’un Kullandığı Silahlar

İsabetli atışlarıyla, düşman unsur imha sayısındaki rekoruyla dikkat çeken Adelbert F. Waldron hangi silahları kullandı? Silah seçiminde önceliği neydi? Biraz da teknik incelemelere değinelim.

Kayıtlara göre Waldron, öncelikli tercihi olarak kurmalı (bolt action) tüfekler yerine M14 tüfeğinin modifiye edilmiş versiyonu olan XM21 kullanmıştır. XM21 yarı otomatik ve şarjör beslemeli bir keskin nişancı silahıydı. M14 ile XM21 modellerin güçlerini birleştiren Waldron (o dönemde üretilen parçaların çoğu birbirine uyumluydu ve keskin nişancılar savaş boyu kendilerine uygun aksesuarları seçebiliyordu) M14 tüfeğinin gece görüş dürbününü XM21 yarı otomatik keskin nişancı tüfeğine taktı.

M14’ün gece görüşü (Starlight Dürbünü) ve XM21 tüfeğinin isabet değerini bir araya getirdi. Ancak onun başarısı, XM21 silah sistemini kullanarak koşan ve hareket eden hedeflere yaptığı başarılı atışlarıydı. Vietnam Savaşı, sonuçları çok ağır olsa da iki tarafın da keskin nişancılarının başarıları, ABD Ordusu’na keskin nişancının bir tim için ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Bu sayede keskin nişancılık ve isabetli atışların savaştaki önemi üzerine yeni doktrinler hazırlatan ABD, daha sonraları katılacağı bütün savaşlar için keskin nişancılardan ve isabetli atışlardan faydalanmak üzere yatırımlarını artırmıştır. Bu da Adelbert F. Waldron gibi, sonraki yazılarda bahsedeceğimiz Chuck Mawhinney gibi keskin nişancıların savaşta birden parlaması üzerine düşünülüp etkili bir keskin nişancı okulu stratejisi izleyerek keskin nişancı eğitimi vermek sonraki savaşlarda kayıplarını azaltmada oldukça yardımcı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22  +    =  27