Thomas Plunkett Kimdir?

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ
thomas plunkett kimdir

thomas plunkett kimdir

Thomas Plunkett, Britanya Krallığı ordusuna bağlı İrlandalı askerlerden biridir. 1785 – 1839 yılları arasında yaşayan Plunkett, nişancılığıyla nam salmıştır. Peki, gerçekte Thomas Plunkett kimdir? Tarihte kalıcı bir isim yapmasının nedeni nedir?  Plunkett’in bugün hala adını duyuyor olmamızın sebebi katıldığı neredeyse her savaşın seyrini değiştiren gizli kahramanlardan biri olmasıdır.

Her savaşın keskin nişancıları vardır bunlar özellikle isabetli atışlar yapan iyi atıcılardan seçilir ve savaşlarda kaybedilmek istenmez, Plunkett da henüz keskin nişancılığın terim anlamına dönüşmediği yıllarda hiç kaybedilmek istenmeyen bir savaşçı oluştur. Ayrıca Plunkett, kullandığı silahların isabet oranı düşük olmasından kaynaklı mensup olduğu Britanya Krallığı ordusunda değil dünyanın en iyi nişancıları arasında yer alıyor.

Thomas Plunkett, 1809 yılında, 100 metre koşup karda 100 metre daha sürünüp uygun pozisyonu yakaladıktan sonra tüfeği için çok uzakta kalan Fransız Generali Auguste François-Marie de Colbert Chabanais’i vurmuştur. (1809 yılında bir Baker tipi tüfeğin menzili, yaklaşık 50 metreydi)

Thomas Plunkett, Fransız Generali vurduktan sonra kanlar içinde yatan generalin yardımına koşan emir erini de aynı mesafeden vurmuştur. Thomas Plunkett’in nişancılıktaki ilk başarısı bu da değildir. River Plate çıkarmasında 20 kadar İspanyol askerini mevzilendiği çatıdan vurarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu olaydan sonra Britanya Krallığı, Plunkett’in nişancılıktaki yeteneğini anlatırken diğer askerleri Plunkett’ın atıcılığı üzerinden değerlendirmeye başlamıştır.

Ordudaki diğer askerler atış taliminde 50 metrelik mesafelerden atış yaparken, Thomas Plunkett, bu mesafenin tam 12 katı uzaklıktan 600 metreden hedefi vurmak üzere talim yapıyor ve hedefi 2 kez üst üste vurarak yeteneğini gösteriyordu.

Dünyanın En İyi Keskin Nişancıları Listesinde

Thomas Plunkett’in Britanya Krallığı ordusundaki başarısı hiç şüphesiz dikkat çekmiş ve değerlendirmeye alınmıştı. Krallık, savaşlardaki başarısını artırmak için Plunkett’ten yararlanıyordu, yukarıda belirttiğimiz gibi ordu için kaybedilmek istenmeyen bir savaşçı olmuştu. Thomas Plunkett artık ordunun en iyi keskin nişancısı olarak gösteriliyor, savaşlarda atış becerilerinin yanında propaganda amaçlı kullanılıyordu. Plunkett, isabetli atışlar yapmak konusunda yetenekli olması ve muharebedeki başarısıyla birçok savaşa katıldı.

Thomas Plunkett’in Katıldığı Savaşlar

Thomas Plunkett hangi savaşa katılmıştır? Ölümü nasıl olmuştur?

Thomas Plunket yaşamı boyunca katıldığı savaşlar şöyledir;

  • İngiliz – İspanya Savaşı (1796-1808)
  • River Plate İngiliz İstilaları
  • Cacabelos Savaşı
  • Waterloo Savaşı

Katıldığı savaşlar sırasında tam bir görev adamı olan er Thomas, kendisini savaş alanlarından tanıyan general Beckwith ile temasında sonra çavuşluğa terfi ettirilmiş ve aylığı yükseltilmiştir. Daha sonra askeriyeden ayrılarak ailesiyle Kanada’ya göç ederek şansını denemiştir ancak Colchester’da ölümüne kadar şansı yaver gitmemiş ve düşük gelirli bir hayat sürmüştür. Kendisinin ölümünden sonra şehrindeki rütbeliler eşine maaş bağlamış ve cenaze masraflarını karşılamak için ödenek çıkarmışlardır

Bu savaşlarda Thomas Plunkett hangi silahları kullanmıştır merak ediliyor.

Kayıtlara göre Plunkett 50 metre mesafede etkili olması için tasarlanan yivsiz Brown Bess  dışında 270 metre uzaktaki hedeflerde yaklaşık 1.8 metre isabet değerine sahip Ezekiel Baker tarafından geliştirilmiş çakmak mekanizmalı namlu ucundan doldurulan Baker tüfeğini kullanmıştır.

Plunkett ile ilgili detaylı bir tarihi kayıt bulunmadığından, kullandığı silahlar hakkında geniş bilgi de bulunamıyor. Ancak keskin nişancılık başarısı nedeniyle dönemindeki birçok silah türünü tecrübe ederek ordusuna araştırma ve geliştirme konularında da faydalı olduğu düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7  +  2  =