Filmler & Gerçekler

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

Keskin Nişancılık Nedir, Ne Degildir?

film ve gerçeklerSavunma alanı, bilerek veya bilmeyerek hatta bazen de kişilerin egosundan dolayı bilgi kirliliğinin çok fazla oluğu bir alandır. Uzak mesafe atıcılığı ise, bu alanda en az bilgiye ulaşılabilen daldır. Son zamanlarda bize gelen soruların önemli bir kısmı, konuyla ilgili bilgi almak amacı dışında değişik kaynaklardan edinilen bilgilerin doğru olup olmadığı ile ilgili olduğu için, Trajektör Savunma ekibi olarak bu sorulara genel bir yanıt vermek için okuyacağınız yazıyı hazırladık. Keskin nişancılık, gerçek hayatta, hayal edilenden ve oyunlarda oynanandan farklı olduğu için yanlışları ve doğruları açıklayarak bilgi kirliliğinin önüne geçmeye çalışacağız.

Öncelikle, ne kadar iyi atıcı olursa olsun “Abi sen buradan atıp şu semtteki adamı vurabilir misin?” sorusunun uzak mesafe atıcılığında bir cevabı yoktur. Çünkü biz bu işi siz sevmediğiniz birini öldürmeye kalkasınız diye yapmıyoruz. Mücbir sebepler dışında herhangi bir canlıyı değil öldürmek, bunu düşünmek bile vahşettir. Özellikle taktik atıcılar için(asker-polis-koruma), savunma amacı dışında herhangi bir canlıyı incitmek kabul edilemez. Askeri lider yetiştiren okullarda “Savaş Esirleri” ve “Adil Savaş Doktrini” gibi derslerin olması bu yüzdendir. Bunun yanında zayıf olanı aşağılamak, sadece acizliktir. Bu konu ile ilgili bir okuma hevesiniz varsa Harp Okulları veya Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’ndan çok değerli makaleler elde edebilirsiniz.

Bunun haricinde sabit bir hedefi basitçe nişan alıp vurmaya çalışmak, (grupman çalışması) atıcılıkta genel olarak kabul görse de uzak mesafe atıcılığında en önemli pratik değildir. Yani uzak mesafelerde isabetli atışlar yapmak amacınız varsa, aynı hedefi kerelerce neresinden ve nasıl vurduğunuzun çalışmasını yapmak (poligona gidip sabit hedefe atış yapmak gibi) sadece zaman kaybıdır. Yakın mesafede biraz daha önemli olsa da uzak mesafe atıcılığında namludan çıkanın hedefte herhangi bir yere değmesi yeterlidir. En az 2500fps (yaklaşık 760m/s) ile hedefi bulup kemiğe dokunduğu anda parçalara ayrılan 20 gramlık bir cisim kolaylıkla angajman alanında atıcının ihtiyacını karşılar ve hedefi etkisiz hale getirir. Grupman çalışması önemli olsa da uzak mesafe atıcılığının ancak çeyreğidir diyebiliriz. Bunun bilinmemesinin en önemli nedeni aşağıda bahsedeceğimiz durumdur:

Ülkemizde isabet atışları şu şekilde tezahür eder;

  • Yeterli parası olan ve kriminal geçmişi olmayan kimse bir “yivli tüfek” alır
  • Etrafına birkaç arkadaşını toplar
  • Pikniğe giderler mangal yakılır
  • Kullanılan şişelerden hedef koyulur
  • Masanın üzerinde bir göz kapalı dürbüne yaklaşılarak hizalama yapılır
  • Ufak tefek işler; asıl amacı tüfeği denemek olan arkadaşlar tarafından yapılır, video kaydedilir ve “Ben de bir atayım mı?” sorusu araya sıkıştırılır
  • Hedefin mesafesi göz kararı ya da mesafe ölçer ile belirlenip atış yapılır
  • Hedef yakından dizilmeye başlanır ki ıskalama olmasın (O kadar ki 338 Lapua Magnum kalibre ile 150 metreden soda şişesi kırmaya çalışan şahıs bile duymuşluğumuz var)

gerçek ve film keskin nişancı farkıİşte en kolayı ve aslında en rahatı bu yöntem olduğundan hiçbir zaman başka bir çalışma yapılma ihtiyacı hissedilmez. Yoksa yere uzanıp bir sürü para verilen kıyafetler kirletilmez, yağmurda çamurda çıkılmaz, asla ama asla otların içinde sürünülmez. Bu sayede filmlerde ne gördüysek kabul edilir. Hatta başka arkadaşlarla atışlarda içten içe “Ben daha iyi atıyorum” diye yarış yapılır, iddialaşılır ve asla kendinden daha isabetli atan kişinin varlığı kabul edilmez. O kadar para vermişken kim bizden iyi atıcı olabilir ki zaten (!)

Yukarıdaki gibi birçok doğru bilinen yanlış aslında kaynaksızlık sıkıntısından doğar ve beyinlere öyle yerleşir. Eğitim ve araştırma, her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir. Yalnızca değişkenlerin en aza indirilmesi başarılı bir atış yapmamıza olanak sağlar ve değişkenler de maalesef piknik yaparken mermi harcayarak kendi kendine en aza inmez. Bu yüzden filmler ve hikayeler ne kadar hayatımızın bir parçası olsa da araştırıp, okuyup, fikir alışverişi yapmaktan asla vazgeçmeyiz; vazgeçmemeliyiz. Hayatını yukarıdaki gerçekleri bilerek yaşayan atıcılar, elde ettiklerinin hep emek verilip kazanılan başarılar olduğunu bilirler.

İsabet atıcılığı ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru için bize sitemizdeki iletişim bölümünden ve +90 850 346 58 48 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.