Francis Pegahmagabow Kimdir?

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

francis pegahmagabow kimdirFrancis Pegahmagabow, tarihteki en başarılı keskin nişancılardan biri olarak tanınır. 1891 – 1952 yılları arasında yaşayan Pegahmagabow; asker, siyasetçi, aynı zamanda aktivist bir kimliğe sahiptir. Yerli bir Kanada vatandaşı olan Francis, Birinci Dünya Savaşı’nın en etkili keskin nişancılarından biriydi. Askeri ve nişancılık kariyeri boyunca defalarca ödüllendirilen, ağır şekilde yaralanan Pegahmagabow, 300’den fazla esir almış 378 Alman askerini imha etmiştir.
Francis Pegahmagabow, 61 yıllık kısa ömrüne çok başarılı keskin nişancılık kariyerini sığdırmakla kalmayıp emeklilikten sonra kendi bölgesinde konsey üyesi olarak siyasette de görev almıştır. Peki, keskin nişancı dendiğinde akla hala gelen isimlerden biri olmayı başaran Francis Pegahmagabow kimdir?

Francis Pegahmagabow’un Keskin Nişancılık Hikâyesi

Francis Pegahmagabow, 9 Mart 1891 yılında Ontario’da doğdu. Francis, üç yaşındayken babasını kaybetti ve ilerleyen zamanda annesi tarafından terk edildi. Francis’i üç yaşından itibaren Noah Nebimanyquod isimli yaşlı bir yakını büyütmüştür. Francis Pegahmagabow’un nişancılıktaki etkili becerisi belki de çocukluktan geliyordu. Zira, Shawanaga’da yakınlarının yanında kalırken; avcılık, balıkçılık, tarım, geleneksel tıp gibi alanlarda beceriler kazanmıştır. 12 yaşındayken okulu bırakan Francis, kereste ve balıkçılık kamplarında bir süre çalıştıktan sonra deniz piyadelerinde itfaiyeci olmuştur.

Pegahmagabow İçin Dönüm Noktası Birinci Dünya Savaşı

Francis Pegahmagabow’un askeri kariyeri Birinci Dünya Savaşı ile başlamıştır. 1914 yılında Kanada Seferi Gücü’nde gönüllü olmuştur. Askeriyede kısa sürede fark edilen Pegahmagabow, 1914 yılında Avrupa’ya savaşmak üzere gönderilen 1. Kanada Tümeni 1. Piyade Taburu’nda yer almıştır. Burada arkadaşları tarafından “Peggy” lakabını almıştır (uzun soyadını İngiltere asıllı Kanada vatandaşlarının söyleyemediğini hayal etmek zor değil). Tarihler 1915’i gösterdiğinde Pegahmagabow için namlı nişancılık dönemi de başlamıştı. İlk kez İkinci Ypres Savaşı’nda yer alan ve nişancılık becerilerini burad gösteren Pegahmagabow, hem nişancılığıyla hem de iz sürmedeki başarısıyla fark yaratan bir asker olmaya başladı.

Çok geçmeden, Pegahmagabow’un savaştaki başarısı ve ünü rütbe atlamasını kolaylaştırdı. Artık onbaşı mızrakı olan Pegahmagabow, 1916 yılında Somme Savaşı’na katılmıştır. Ancak bu savaşta sol bacağından ciddi yara aldı. Bacağı iyileştikten sonra 1. Tabur’a katılmak üzere yeniden Belçika’ya gitti. Ypres Savaşı’nda ilk askeri madalyasını aldı. İlerleyen günlerde, komutanı Yarbay Frank Albert Creighton, Pegahmagabow’un görev sadakati ve tehlikeleri başarıyla göğüslemesi sebebiyle Francis’e “Üstün Davranış Madalyası” verilmesi için aday göstermiş, talebi kuvvet komutanlığı tarafından onaylanmamıştır.

1917 yılında Francis Pegahmagabow, Passchendaele Savaşı’na katılmış ve bu savaşla birlikte İkinci Derece Askeri Madalya almıştır (tarihte bu madalyaya sahip yalnızca 39 Kanada askeri bulunmaktadır). Savaş esnasında taburdaki takviye kuvvetlerin ortadan kaybolması ve Pegahmagabow’un sorumluluk alıp tabura rehberlik etmesi askerlik kariyerindeki başarılardan kabul edilir.

Tarihe Geçen Keskin Nişancılık Başarısı:

300 Rehine ve 378 Başarılı Atış

Pegahmagabow, katıldığı her savaşta ve mücadelede nişancılığını, arazideki başarısını, izcilik becerilerini, liderlik vasfını öne çıkaracak adımlar atmıştır. Keskin nişancılıktaki başarısı her savaşta mensup olduğu ordu için başarı getirmiştir. 30 Ağustos 1918 yılında gerçekleşen Scarpe Muharebesi neredeyse cephanesiz ve savunmasız olan Pegahmagabow, komşu devletlerin sınırını ihlal etmeden, ağır makineli tüfek ateşi altında Alman piyadelerini püskürtecek mühimmatı getirmiştir.

1918 yılında savaş sona erdikten sonra Pegahmagabow, Kanada’ya geri dönmüştür. Francis Pegahmagabow’u diğer keskin nişancılardan ayıran özellik, isabetli atışlar çıkartamayan ve kullanıcılar tarafından aşağılanan Ross tüfeğiyle 378 düşman askerini imha etmesidir. Bunun yanında muharebeler boyunca 300 düşman askerini rehin alması da sadece atıcı olarak değil savaşçı olarak da başalırı olduğunu gösterir niteliktedir.

“Öldürülmesi En Zor Adam”

Francis Pegahmagabow ile ilgili rivayetlerden biri, başarılı nişancının, “öldürülmesi en zor insanlardan biri” olduğu gerekçesiyle görülmemek için izini kaybettirmiş olmasıdır. Pegahmagabow, en kanlı savaşlardan dahi başarıyla kurtulmuş ve çoğu durumda tek başına mücadele ederek kuvvetlerine büyük avantaj sağlamıştır. Ancak hakkında dönem dönem psikolojik sorunları olduğuna, hatta delirdiğine dair iddialar öne atılmıştır. Bu iddialar hiçbir zaman resmileşmemiştir.

Altı çocuğu olan Francis Pegahmagabow, 1952 yılında, 61 yaşındayken Parry Island Rezervi’nde hayata gözlerini yummuştur. Kanada Kuvvetleri tarafından 3. Kanada Devriye Grubu Genel Merkez Binası’na Francis Pegahmagabow ismi verilerek onurlandırılmıştır.

Francis Pegahmagabow Hangi Savaşlara Katıldı?

  • Birinci Dünya Savaşı
  • İkinci Ypres Savaşı
  • Somme Savaşı
  • İkinci Passchendaele Savaşı
  • Scarpe Muharebesi

Francis Pegahmagabow Hangi Silahları Kullandı?

Francis Pegahmagabow’un askeri yaşamı boyunca pek çok silah kullandığı bilinmekte ancak resmi kayıtlara geçmiş olan silahı Kanada Ordusu'na kan ağlatan ve siper savaşları için hiç uygun olmayan .280 Ross Rifle'dır.

Francis Pegahmagabow Hangi Madalya ve Ödülleri Aldı?

  • Askeri Madalya (2 kez)
  • 1914 – 1915 Yıldız
  • İngiliz Savaş Madalyası
  • Zafer Madalyası
Bu madalyaları savaş bittikten sonra dahi çıkarmamış siyasi hayatında takım elbisesinin bir parçası olarak taşımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

79  +    =  89