Chuck Mawhinney Kimdir?

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

Charles Benjamin “Chuck” Mawhinney, ABD Ordusu’nun en bilinen keskin nişancıları arasındadır. 1949 yılında Amerika’da doğan ve şu sıralar 70’li yaşlarının başında olan keskin nişancı, Vietnam Savaşı’nın sembolik isimlerinden. ABD Denizcisi olarak Mawhinney’in Vietnam Savaşı esnasında 16 ayda resmi kayıtlara göre 103, gayriresmi kayıtlara göre ise 216 düşman askerini imha ettiği belirtilir.

Mawhinney’nin deniz piyadesi (USMC) keskin nişancı timindeki başarısı; bir arkadaşının savaştan sonra, 1991 yılında, “Dear Mom: A Sniper’s Vietnam” isimli kitabıyla popüler kültürde kendine yer buldu. Bu kitap sayesinde ünlenen Mawhinney, birçok keskin nişancı okulunda eğitmen olarak çalıştı. Mawhinney adı keskin nişancılık tarihinde o kadar önemlidir ki; günümüzde ABD Deniz Piyadeleri Keskin Nişancı Okulu’nu birinci sırada bitiren keskin nişancıya Mawhinney imzalı bir bıçak hediye edilir. Keskin nişancı Chuck Mawhinney kimdir daha yakından inceleyelim.

Keskin Nişancılık ve Vietnam Savaşı

Charles Benjamin Mawhinney, 1949 yılında Amerika’nın Oregon eyaletine bağlı Lakeview şehrinde doğmuştur. Babası II. Dünya Savaşı gazisidir ve bu sebepten çocukluğunda avcılığa oldukça meraklı olan Mawhinney, 1967 yılında liseden mezun oldu ve aynı yıl ABD Deniz Piyadeleri’ne katıldı. Akabinde ise (Sniper School) keskin nişancı okuluna girdi, 1968 yılında mezun olarak Güney Vietnam’da birliğine katıldı.

charles benjamin mawhinney kimdir

Gözlemci Keskin Nişancı Timi’nde görev alan Mawhinney, farklı birimlerde keskin nişancılık yaptı. Vietnam’da 16 ay kalan Mawhinney, bu sürede kayıtlı 103 düşman askerine angaje oldu. Doğrulanamayan kayıtlarla 216 olarak bilinen sayı, kamufle olmada ve atışlardaki başarısını anlatır nitelikte.

Chuck Mawhinney’in keskin nişancılıkla ilgili Los Angeles Times’a verdiği röportajda: “Orada yaşananlar benim için nihai bir avdı; bir adam, bir başka adamı avlamaya çalışıyor. Bana aslan ya da fil avlamaktan bahsetmeyin, onların size karşılık verebilecekleri tüfek ve dürbünleri yok.”

Mawhinney savaştaki angajman kurallarını ise şu sözlerle açıklamıştır: “Eğer hedefimdeki askerlerin elinde silah varsa, düşerlerdi. 900 metreden vurduğum düşman haricinde attığım herkesin bir silahı vardı.”

Keskin Nişancılıktaki Başarısının Ortaya Çıkması

Chuck Mawhinney, 1970 yılında Deniz Piyadelerinden ayrılarak Oregon’a döndü ve evlendi. ABD Orman Hizmetleri’nden 20 yıllık hizmet süresinden sonra emekli oldu. Bir sene sonra, kendisiyle birlikte Vietnam’da görev yapan arkadaşı Joseph Ward, 1991 yılında “Dear Mom: A Sniper’s Vietnam” kitabında Mawhinney ve başarılarını okuyucuya duyurduktan sonra Mawhinney ün kazandı. Keskin nişancı okullarında eğitmenlik yaparak yeni keskin nişancılar yetiştirdi ve bu mesleğe çok büyük hizmetlerde bulundu.

Günümüzde keskin nişancı okullarında nehir üzerindeki düşman timine bir gecede yaptığı atışlar ders olarak anlatılır. Bunların yanında kitaptan sonra etkinliklerde konuşmacı olarak yer aldı, atış yarışmalarında yarıştı. İlerleyen dönemlerde ise kendi imzasını taşıyan bıçaklar üretmeye başladı (Strider Knives).

Chuck Mawhinney hangi savaşlara katıldı?

1967 – 1970 yılları arasında hizmet veren Chuck Mawhinney, Vietnam Savaşı’na katılmıştır.

Chuck Mawhinney hangi silahları kullandı?

Mawhinney o sürede ABD Ordusu için çok önemli olan keskin nişancı timinde bulunduğundan, Remington fabrikasında özel olarak üretilen M40 larla çalıştı. Sonra, savaş sırasında Starlight gece görüş dürbünü eklentili M14 yarı otomatik silah sistemini kullandı ve bu silahla oldukça başarılı oldu.

Chuck Mawhinney hangi başarıları kazandı?

Burada dikkat edilmesi gereken konu Mawhinney’nin gözlemci keskin nişancı sicili arkadaşının yazdığı kitaba kadar karısı tarafından dahi bilinmiyordu. Savaştan sonra sakin ve mütevazı bir hayat süren Mawhinney’in keskin nişancı olarak imha ettiği düşman unsur sayısı, kitap çıktıktan sonra savaş tutanakları sayıldığında ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4  +  6  =