Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Keskin Nişancıları

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

Başlangıç olarak keskin nişancı kimdir diye tanımlayacak olursak; çok küçük hedefleri ya da çok uzak mesafedeki hedefleri uzun namlulu silahlarla hassas atışlar yaparak vuran kişidir. Biz bu yazıda, bugüne kadar, keskin nişancılığı ile nam salmış on önemli şahsiyeti anmak istedik.

1. Simo Hayha

Tabii ki listemizin bir numarasında Rusların korkulu rüyası nam-ı diğer Beyaz Ölüm var. 17 Aralık 1905’te dünyaya gelen Hayha, 1 Nisan 2002’de hayata veda etti. 96 yıllık bu uzun ömrü hayatında 700’den fazla düşman askeri öldürmüştür. Finlandiya’ da çiftçilik ve avcılık ile uğraşan Simo Hayha, 1939-1940 yılları arasındaki Kış Savaşı boyunca keskin nişancı olarak Fin ordusuna hizmet etti.

-30 ila -40 derece sıcaklıkta; nefesi buhar yapmasın diye ağzında kar çiğnemek gibi, güneş ışığı dürbüne yansımasın ya da dürbün yüzünden başını daha fazla dışarı çıkarmak zorunda kalmasın diye dürbün kullanmamak gibi ilginç yöntemleri vardı. Gün ışığının çok az olduğu karanlık günlerde bile ortalama 7 düşman askeri öldürmüş olup, gecenin karanlığından yararlanıp sadece düşman askerlerinin nefeslerinin buharlaşmasını izleyerek ölümlerine neden olmuşluğu, kaydedilmiş gerçekler arasındadır.

Ruslar, kendi keskin nişancı birliği ve topçu atışı desteği ile Beyaz Ölüm’ den kurtulmayı hedefleyip üzerine ateş açarak Simo Hayha’ya saldırıda bulunmuşlar ancak sadece çenesinin parçalanmasına neden olabilmişlerdi. Daha sonra aldığı ağır yaralanmalar yüzünden hastanede öldüğü söylense de savaştan kısa bir süre sonra kendine gelmiş ve uzun yıllar hayatına devam etmiştir.

2. İvan Sidorenko

ivan sidorenko

En iyi keskin nişancılar listemizin bir diğer üyesi 500’e yakın düşman askerinin ölümüne sebep olduğu kayıtlara geçen Sovyetler Birliği Kahramanı İvan Sidorenko’ dur. Başlangıç olarak 1941 yılında Moskova Muhaberesi’ ne yüzbaşı rütbesi ile katılmış, zaman içerisinde kendini keskin nişancılık konusunda geliştirmiş ve kendi taktiklerini oluşturmuştur. Bunun sonucunda elde ettiği başarılar üstlerinin gözünden kaçmamış ve Sidorenko’yu, diğer askerlerin keskin nişancılık konusunda eğitimi ile görevlendirmişlerdir. Zaman zaman eğittiği askerlerin tecrübe kazanması için askerleriyle birlikte cepheye çıktı ve bunların birinde de Alman askeri tanker ve traktörlerini yangın çıkaran mermilerle vurarak savaşın seyrine etkide bulunmuşlardır.

Devam eden bu üç yıllık savaş sürecinde 500’den fazla düşman askerini öldürmüş ve eğittiği askerler de en az yarısı kadar düşman askerinin ölümüne sebep olmuştur. Bütün bu gelişmelerden sonra kendisine Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı verilmiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra binbaşı rütbesiyle emekli olmuştur ve 19 Şubat 1994’te hayata veda etmiştir.

3. Lyudmila Pavlichenko

Lyudmila Pavlichenko Kimdir?

Listemizin üçüncü sırasında Bayan Ölüm olarak bilinen Lyudmila Pavlichenko var. 1941’de Nazi Almanyası’nın, Sovyetler Birliği’ni işgali sırasında henüz 24 yaşında bir tarih bölümü öğrencisi idi. Nişancılık ve atış yeteneğini geliştirmek için atıcılık eğitimlerine katılan Lyudmila Pavlichenko, gönüllü olarak Kızıl Ordu’ ya katılma başvurusunda bulundu. Kendisine hemşirelik görevi için teklifte bulunulmasına rağmen bu görevi reddederek Kızıl Ordu’nun 2000 kadın keskin nişancısı arasında yerini aldı. 300’den fazla düşman askerini öldürmesiyle Bayan Ölüm lakabıyla kadın keskin nişancılar arasından adını duyuran Pavlichenko’nun ölüm listesinde 30’dan fazla da Alman keskin nişancı bulunmaktadır.

Haziran 1942’de havan ateşiyle yaralanarak savaştan çekilmek zorunda kaldı. Devam eden süreçte tanıtım ziyareti için Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi ve Beyaz Saray’a kabul edilen ilk Sovyet vatandaşı oldu.

Savaşın bitmesiyle Kiev Üniversitesi’ndeki tarih eğitimini tamamladı ve kariyerine bu yönde devam etti. Ayrıca Sovyet Donanması’nda baş danışmanlık ve Savaş Gazileri Sovyet Komitesi’nde de görevde bulundu. 1974 tarihinde 58 yaşındayken hayata veda etti.

4. Rob Furlong

Rob Furlong Kimdir?

Rob Furlong’u listemize sokan tabii ki de 2430 metreden yapılan, en uzun mesafeden başarılı atış yapma rekorunu kıran, efsanevi atışıdır. El Kaide’ye karşı ABD ve Kanada orduları tarafından yönetilen Anakonda Operasyonu sırasında gerçekleştirdiği bu rekor atış ile tarihin en çok bilinen keskin nişancılarından biri olmuştur.

Furlong, Afganistan’daki görevi bittikten sonra ordudan ayrılarak kariyerine polis memuru olarak devam etmiş. Ayrıca atıcılıkla ilgili eğitimler vermiştir.

5. Thomas Plunkett

thomas plunkett kimdir

Thomas Plunkett için tarihin ilk keskin nişancısı demek yanlış olmaz. Britanya Krallığı ordusuna bağlı İrlandalı bir asker olan Plunkett’i listemize sokan keskin nişancılık başarısı ise 1809 yılında Fransızlar ile yapılan savaş sırasında Fransız generalini 600 metrelik bir mesafeden vurmasıdır. Tabii ki bu durumun bir tesadüf olduğunu düşünebilirsiniz, fakat bunun bir tesadüf olmadığını göstermek için Plunkett üzerine bir de generalin yardımına gelen yardımcısını da yine aynı mesafeden başından vurmuştur.

O yıllarda tüfeklerin gelişmediği, eğitim mesafelerinin 50 metrelik kısa mesafelerden oluştuğu düşünülürse 600 metreden yapılan isabetli bir atış, Thomas Plunkett’i bu listeye sokmaya yeter de artar bile. Bu olay Plunkett’in tek başarısı da değildir ayrıca, River Plate istilaları sırasında mevzilendiği noktadan 20 kadar İspanyol askerini vurarak yine başarısını kanıtlamıştır.

Yaşadığı dönem nedeniyle hakkında bilinenler kısıtlı olsa da generali tarafından çavuşluk rütbesine yükseltildiği, bir süre sonra askerliği bırakıp Kanada’ya göç ettiği bilinenler arasında. Ne yazık ki düşük bir gelirli bir hayat sürerek yaşamının sonuna gelmiştir.

6. Adelbert F. Waldron

Adelbert Waldron’u listemize sokan birden fazla etken olduğunu söyleyebiliriz. Uzunca bir süre dünya gündeminden düşmeyen Vietnam Savaşı’nda yer almış keskin nişancının onaylanmış 109 isabetli atışı bulunmaktadır. Tabii ki Waldron’u başarılı yapan tek şey atış sayısı değil, 900 metreden yapılan isabetli bir atış, hareketli hedefleri başarılı bir şekilde vurabilme ya da hareket halindeyken de atış yapabilme yeteneğidir de aynı zamanda.

1953-1970 yılları arasındaki uzunca bir dönemde keskin nişancılık görevini aktif bir şekilde sürdürmüş, daha sonraki süreçlerde de askeri görevlendirme statüsüyle göreve devam etmiştir. 1995 yılında 62 yaşındayken hayata veda eden Waldron, yaşamı boyunca pek çok üstün hizmet ödülüne de layık görülmüştür.

7. Carlos Norman Hathcock

carlos norman hathcock kimdir

1942 doğumlu, Arkansaslı keskin nişancı, babaannesiyle büyümüş ve büyüdüğü çevre gereği küçük yaşlardan itibaren avcılığı ve dolayısıyla da ateş etmeyi öğrenmiştir. 17 yaşında Hathcock, ABD Deniz Piyadeleri’ nde katıldığı keskin nişancılar timinde keskin nişancılığa adımını atmış oldu. Keskin nişancılıktaki en önemli başarılarını Vietnam Savaşı sırasında kazanmıştır. Hatta Deniz Piyadeleri tarihinin en başarılı keskin nişancısı olarak kabul edilmektedir.

Düşmanını gözünden vuran Carlos Norman Hathcock’un bilinen 93 başaralı atış sayısı resmi kayıtlara geçmiş olmakla birlikte, kendisi tarafından bu sayısının çok daha fazlasından bahsedildiği de bilinmektedir. Ayrıca 2286 metrelik ve dönemin en uzun mesafeli atışlarından kabul edilen atışı da başarısına örnek teşkil eder. Başarılarının boyutunu şu şekilde de ifade etmek gerekirse Vietnam Halk Ordusu tarafından başına 30 bin dolar ödül konulmuş fakat hiçbir kimse bu ödülü kazanma şansına sahip olamamıştır.

Düşmandan gizlendiği zamanlarda başına taktığı çalılarla birlikte beyaz bir tüy koyması da ona “Beyaz Tüy” lakabını kazandırmıştır. Vietnam Cobra adlı keskin nişancıyı uzun süre takip edip dürbününe yansıyan güneş ışığı sonucu gözünden vurarak adından söz ettirmiştir.

8. Vassili Zaitsev

vassili zaitsev kimdir

Ruslar için bir halk kahramanı, bizim içinse Kapıdaki Düşman filmiyle hayatımıza konuk olan, belki de keskin nişancılar arasında bu sebepten en çok tanınan isim olan Vassili Zaitsev; Rus çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, atış becerilerini ta o yaşlardan almış bir keskin nişancıdır. Ordudaki ilk başarıları Stalingrad Savaşı’nda fark edilmiş ve normal bir piyade iken üstleri tarafından keskin nişancılığa geçişi sağlanmıştır.

1942’de Stalingrad’da 225 Nazi askerini öldürdüğü, bunların içerisinde 11 tane de keskin nişancı bulunduğu Sovyet kayıtlarında geçmektedir. Ne yazık ki 1943 yılında Alman bir keskin nişancı tarafından atış yaptığı gözüne aldığı bir darbeden dolayı aktif olan keskin nişancılık kariyerine son vermek zorunda kalmıştır. Fakat yine de keskin nişancı eğitmenliği yapmış ve 28 keskin nişancıyı yetiştirmiştir. Ayrıca keskin nişancılık ile ilgili iki adet kitabı vardır ve bunlar hala Rus okullarında keski nişancı eğitim kitabı olarak okutulmaktadır. Keskin nişancılıktaki başarısı “Sovyetler Birliği Kahramanı” olarak ödüllendirilmiştir.

Vassili Zaitsev, savaştan sonra sivil hayatına bir fabrikada çalışarak devam etmiş ve 1991 yılında ise hayata veda etmiştir.

9. Francis Pegahmagabow

keskin nişancı francis pegahmagabow

Yerli bir Kanadalı olan Pegahmagadow 1891 yılında dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda anne ve babasını kaybeden keskin nişancı, bir yakını tarafından büyütülmüştür. Avcılık, balıkçılık ve geleneksel tıp gibi uğraşlarla büyüyen Pegahmagabow’un savaştaki becerilerine belki de bu uğraşlar sayesinde kavuştuğunu söyleyebiliriz.

1. Dünya Savaşı’nda askeri kariyeri başlayan Francis Pegahmagabow’un nişancılık becerisi, hem 1. Dünya Savaşı’nda bulunduğu tarafa olumlu etki sağlamış hem de kendisi için bir dönüm noktası olmuştur. Hem nişancılık yeteneği ile hem de iz sürmedeki başarısı ile fark yarattığını söylemek yanlış olmaz. Savaş sırasında 378 düşman askerini öldürerek 300 tanesini de esir etmiştir.

Savaş bittikten sonra Kanada’ya döndüğü ve izini kaybettirdiği söylentiler arasındadır. Birden fazla savaşta yer alıp canlı bir şekilde kurtulması ona “öldürülmesi en zor adam” unvanını kazandırmıştır. Aldığı birden fazla ödül ve madalya ile Kanada Kuvvetleri’nce askeri bir binaya adı verilmesi de onun askeri başarısının onurlandırılma şeklidir.

10. Chuck Mawhinney

charles benjamin mawhinney kimdir

Amerika doğumlu keskin nişancının atış becerileri çocukluğundan kalma avcılık merakına dayanır. Kendisi gibi asker olan babasının gazi olması onu asker olmaya iten sebeplerden biridir. İlk keskin nişancılık becerileri Vietnam Savaşı’nda ortaya çıkmış, savaştan sonra bir asker arkadaşı tarafından yazılan bir kitap sayesinde bu gizli cevherden dünyanın haberi olmuştur.

Chuck Mawhinney’in bilinen 103 isabetli atışı resmi kayıtlarda geçmesine rağmen 216 isabetli atışa sahip olduğu söylenmektedir. Keskin nişancılık okullarında eğitmenlik yaparak kariyerini devam ettirmiştir ve günümüzde hala keskin nişancılık okullarında yaptıkları öğrencilere ders olarak anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74  +    =  82