L42A1 Enfield Keskin Nişancı Tüfeği

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

L42A1 Enfield keskin nişancı tüfeği, ilk kez 1880’li yıllarda “dünyanın ilk keskin nişancı tüfeği” olarak ortaya çıkmıştır. Daha önceden farklı ordulara tüfekler tasarlayan James Paris Lee ile birlikte İngiliz Ordusu’nun özel olarak tasarladığı L42A1, gelişmiş özellikleri ve güçlü tasarımıyla saha kullanımında oldukça başarılı bir tüfektir. Öyle ki 1960lı yıllarda NATO tarafından kabul edilip daha modern bir versiyonla yeniden üretilmiş ve günümüzde ordu bazında kullanımı kalmamış olsa da bazı yerel silahlı topluluklar tarafından kullanılmaktadır.

L42A1 ise artık üretimi durdurulan Lee-Enfield ailesinin son ve en etkili üyesidir. Üzerindeki 3.5x dürbün ile L42A1, 50 metreden 1000 metreye kadar atış yapabilmesi için Birleşik Krallık Ordusu tarafından tasarlanmıştır. Standart Lee Enfield tüfeklerinin modernize edilerek günümüz keskin nişancılarının kullanımına uygun hale getirilmiş bir versiyonu olan L42A1, 7.62×51 ve 308 Winchester kalibreleri ile uyumlu çalışır. Bu tüfekten sonra Enfield tüfeklerinin üretimi olmadığından, Enfield ailesinin son üyesi L42A1 diyebiliriz.

İngiliz Kraliyet ve Deniz Kuvvetleri Ordusu’nun 1985 yılına kadar kullandığı, iki ayrı dünya savaşı ve sayısız muharebe görmüş bu tüfeklere “tarihi eser” dersek abartmış olmayız.

l42a1 enfield keskin nişancı tüfeği

L42A1 Enfield Özellikleri

Tüfeğin tasarımcıları, L42A1 tüfeğini tasarlarken tüfeğin hem piyade ve keskin nişancılar için ergonomik olmasını aynı zamanda hızlı bir ateşleme mekanizmasına sahip olması için özel olarak tasarlamışlardır. L42A1 Enfield özellikleri birkaç madde ile değil, dönemindeki kullanım kolaylığına ve diğer silahlardan daha etkili olması ile anlatılabilir. Tüfeğin tasarımcısı James Paris Lee, Britanya Silahlı Kuvvetleri ile geliştirdiği için saha kullanımına öncelik verdiğinden; döneminde çok başarılı bir tüfektir. Ve günümüzde dahi antika değeri diğer tüfeklerden daha fazladır. İngiliz Kraliyet Ordusu’nun Enfield’daki fabrikasında ilk üretimi başladığından, tüfeklerin adı tasarımcısı ve fabrika ile birlikte verilmiştir. İlk tasarlandığı günlerin üzerinden yüz yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen hala kullanılabilen piyade tüfeklerinin en belirgin özelliği çok dayanıklı sürgü mekanizması ve kundağın gövdesinin altından yüklenen, 10 mermi kapasiteli şarjörüdür. Burada Erwin Rommel’in bir sözünü hatırlatmakta fayda var; “Eğer savaş eşit koşullarda geçmişse, şarjöründe bir mermi fazla olan kazanır.”

Döneminde kurmalı tüfekler daha yaygın olduğundan, Lee-Enfield tüfekleri rakiplerinden ayıran özelliği sürgü mekanizmasıdır. Kurmalı olmasına rağmen ateşleme hızı ve dayanıklılığıyla L42A1 dünyanın en hızlı keskin nişancı tüfeklerinden biri olduğunu göstermiştir.

L42A1 Enfield Kullanılan Savaşlar

  • 1. Dünya Savaşı
  • 2. Dünya Savaşı
  • Kore Savaşı
  • Dhofar ayaklanması
  • Falkland savaşı
  • Körfez savaşı
  • Arap-İsrail Savaşları
  • Afganistan Savaşı

L42A1 Enfield Fiyatı

Dünyanın en iyi keskin nişancı tüfeklerinden biri kabul edilen L42A1, üretimi artık olmadığından paha biçilemezdir. Günümüzde 1960 sonrası üretilen son seriler de durdurulduğundan ilk tasarım L42A1 Enfield fiyatı antikacıların biçtiği değerle belirlenir. Bu maddi değeri tüfeğin durumuna göre değiştiğinden tam olarak belirlenemez ancak Lee-Enfield ailesine mensup tüfekler çoğunlukla aynı yıllarda üretilen tüfeklere göre daha değerli görülürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5  +  1  =