Barrett M82 Keskin Nişancı Tüfeği

  • Zekican KOĞUŞ Zekican KOĞUŞ

Barrett M82, 1980 yılında Ronnie Barrett tarafından tasarlanmış, 1982 yılında ise üretilmiştir. Amerikalı Barrett Firearms şirketi tarafından geliştirilen tüfek, üretim yeri ABD dahil birçok ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılmıştır. Aynı zamanda oyunlar vasıtasıyla sivil hayatta da adından sıkça bahsedilir. Yunanistan, İsrail, Fransa, İtalya, İspanya, Norveç, Hollanda, İsveç, Almanya gibi ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır.

Birçok yerde dünyanın et etkili keskin nişancı tüfeği olarak lanse edilen tüfek, ağır bir silah olmasına karşın Barrett M82 menzil göz önünde bulundurulduğunda 2600 metre ile beklentileri karşılamaktadır. Asıl mesleği fotoğrafçılık olan Ronnie Barrett, tasarladığı bu tüfekle sadece canlı hedefleri değil; helikopter, zırhlı araç, uçak, askeri teçhizat gibi savaş esnasında tehlike ya da risk oluşturacak tüm teçhizatı imha etmek üzerine tasarlamış, üretim safhasında güçlendirmiştir.

barrett m82 keskin nişancı tüfeği

ABD’li şirket Barrett Firearms, tüfeğin başarısıyla dünyanın her köşesinden ülkenin Savunma Bakanlığı ile anlaşma imzalamış, tüfek üretimi gerçekleştirmiştir. Tüfeğin ciddi başarıları, keskin nişancılar tarafından kullanılması, eğitimlerde boy göstermesi ve güçlü mermi atışları tüfeğin kullanım coğrafyasını genişletmede etkili olmuştur. Barret M82 atışları göz önüne alındığında atıcıyı oldukça yoran bir isabet silahıdır.

Hatta görev tanımında 20 atışta bir gözlemci ile atıcı yer değiştirir ki atış isabeti kaymasın. Mühimmat çapı düşünüldüğünde bu soru kendi kendini yanıtlar. Barret M82 mermisi güçlü etkiye sahiptir, merminin çarptığı düşmanın herhangi bir uzvu rahatlıkla kopartabilir, hatta muharebede sıradan mühimmatla arka arkaya duran iki kişiyi etkisiz hale getirdiğinin kayıtları vardır. Yarı otomatik isabet atış silahları ailesinden olan M82, 2016 yılında Tennessee tarafından resmi devlet tüfeği olarak ilan edilmiş, ödüllendirilmiştir.

Barrett M82 Tüfek Özellikleri

Ateşli silah eğitimi, keskin nişancı eğitimi ve büyük kalibre keskin nişancı silahları eğitimi kapsamında kullanılan, keskin nişancıların ve orduların vazgeçilmezi olan M82, standart uçaksavar mühimmatlarıyla aynı çap ve ölçülerde olmasına rağmen isabetli olması açısından standart .50 BMG mühimmatlardan ayrı değerlendirilir. Standart .50 Cal çekirdeklerden biraz daha uzun ve sivri yapıda olması ile uçaksavar mühimmatlarından kolaylıkla ayrılabilir. Tüfek ağırlığıyla dikkat çekse de .50 kalibre mühimmatın yıkıcı gücü tercih edilmesinde en önemli etkendir. Duvar arkası, güçlendirilmiş binalar ve zırhlı araçların delinmesinde rol oynayacak kadar güçlü olduğu için olabildiğince az taşınarak görevlendirilir. Çok hızlı ve düz bir mermi trajektörüne sahip olduğu için keskin nişancı eğitimi içinde kendisine çok yer ayrılmaz. Eğitim daha güçsüz silahlarla verilir ki keskin nişancı bulunduğu alana her koşulda hakim olabilsin.

Barrett M82 tüfek özellikleri şöyledir;

  • Boşken 13 kilo ağırlığa sahiptir.
  • 50 BMG kalibre mühimmat atar (metrik ölçüsü 12.7x99mm)
  • Uzunluğu 120, namlu uzunluğu ise 74 cm’dir.

Kullanıldığı Savaşlar

  • Körfez Savaşı
  • Afganistan Savaşı
  • Irak Savaşı
  • Suriye İç Savaşı
  • Libya İç Savaşı
  • Ukrayna-Rus Savaşı

Barrett M82 Fiyatı

1982’de üretilmeye başlanan tüfek, günümüzde hala üretilmekte, farklı versiyonlarıyla hizmet vermektedir. Hatta bu silahtan yola çıkıp .50 BMG kalibre ile üretilen birçok ürün bulabilirsiniz. Dünyanın en iyileri arasında gösterilen ihtişamlı M82’nin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Barrett M82 fiyatı farklı versiyonlarının ve özelliklerinin olması sebebiyle değişir. Net fiyat bilgisi için versiyon seçimi önemlidir. Günümüzde M82A1 – A2 – M107 gibi versiyonları bulunmaktadır. Ülkemizde satışı bulunmayan M82 farklı ülkelerdeki fiyatını versiyona göre araştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  +  86  =  96